A rétegelt lemezek csúszásmentességének kulcsa: a fenolfilmbevonat
Annak érdekében, hogy tisztában legyél azzal, hogy mit várj el a fenolfilmbevonattól, érdemes megismerkedned alapvető tulajdonságaival.
A fenolfilmbevonat és a rétegelt lemez kapcsolata
Mindenekelőtt érdemes ismerni a fenolfilmbevonat elsődleges alanyát, a rétegelt lemezeket, amelyek felépítésük tekintetében szimmetrikusak. Ezek a lemezek egymásra ragasztott és legtöbb esetben 7 milliméter vastagságú rétegekből állnak, amelyeket 90 fokkal elforgatva helyeznek el egymáson. Fafajta tekintetében készülhetnek nyírfából, bükkből, juharból, tölgyből, nyárfából, de megtalálhatod a piacon az okume, a merantil vagy a ceiba alapanyagból készült típusokat egyaránt.
A fenolfilmborítás csúszásmentessé teszi a rétegelt lemezt, amelynek köszönhetően számos területen felhasználhatóvá válik. Így készülhet belőle rámpa, színpad, valamint lépcső egyaránt, de felhasználhatják teherautók csúszásmentes padlólapjaként is. Mindemellett építőipari, valamint belsőépítészeti megoldások kialakítására is alkalmas lehet. Főleg olyan területeken használják, ahol nem csak a csúszásmentesség a lényeges, de mellette a nagy teherbírás és ellenállóképesség is.
A rétegelt lemezek kezelése fenolfilmbevonattal
Ennek tükrében a még erősebb lemezek kialakítása érdekében az oldalait forró fenolgyanta-bevonattal borítják. Mindez beszívódik a fa felületébe, és egy olyan réteget képez, amely jól tapad és ellenálló bevonatot alkot. Ennek köszönhetően csökken a lemezek vízfelvétele és kémiai ellenállóképessége, valamint kopásállósága is sokkal magasabb lesz. A víz mellett pedig megfelelő védelmet biztosít a rovarokkal szemben, míg a gombásodástól is megóvja az anyagot.
A lemezek felületét egyszerűen és gyorsan lehet tisztítani, így higiénikusak és esztétikusak maradnak. Éppen ezen tulajdonságainak hála kifejezetten hosszú élettartammal rendelkezik és ellenállóképessége is magas. A fenolfilmbevonat véd a napsugár káros hatásaitól, azonban nem UV-álló. A fenolfilmbevonat sötétbarna színű, azonban a bevonattal kezelt felületek színe változhat a napsütés mértékétől függően. Így kültéri használat esetében érdemes figyelembe venned, hogy akár táblánként is más színt produkálhat.